796 773 777 [email protected]

Jak możemy zauważyć w dzisiejszych czasach samochód, stanowi niezwykle ważny element w życiu codziennym. Jednak z różnych powodów zdarza się tak, że przestaje nam służyć, a jego sprzedaż staje się utrudniona lub niemożliwa. Najczęściej w momencie, gdy dojdzie do takiej sytuacji, to jedynym i zazwyczaj najlepszym wyborem jest zezłomowanie pojazdu. W ten sposób możemy pozbyć się problemu, a także na tym zarobić. Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak wygląda i na czym polega proces złomowania samochodu. Możliwe jest też to, że trafiłeś na ten wpis, ponieważ chcesz zezłomować swój pojazd. Dlatego wyjaśnimy Ci, kiedy najlepiej zezłomować pojazd, jakich formalności należy dopełnić i jak wygląda cała procedura oraz gdzie można dokonać kasacji samochodu.

Kiedy złomować samochód?

Jednymi z głównych powodów, przez które decydujemy się na zezłomowanie pojazdu to:

· Stwierdzona szkoda całkowita po wypadku drogowym. Tutaj głównie prawo obliguje nas do zezłomowania samochodu.

· Zły stan techniczny auta, co pochłania niebagatelne sumy, przez co też próba sprzedaży samochodu staje się utrudniona, ponieważ nie ma chętnych do kupna.

· Problem z dostępem do części i tutaj nie tylko chodzi o stare samochody, ale i również o te sprowadzone z USA (niekompatybilność części z europejskimi odpowiednikami).

· Ubezpieczenie, które kilkakrotnie przewyższa wartość samochodu.

· Przegląd Techniczny nie został podbity.

Jak przygotować się do zezłomowania samochodu

Wybór stacji demontażu pojazdu

Jeśli zostaliśmy zmuszeni do zezłomowania samochodu lub po prostu podjęliśmy taką decyzję, musimy dokonać wyboru legalnej stacji demontażu pojazdów. Nie warto, więc próbować pozbyć się samochodu na własną rękę, ponieważ procesem złomowania auta powinny zająć się autoryzowane punkty. Osoby, jak i stacją mają do tego niezbędne uprawnienia oraz potrzebną wiedzę. Poza tym nielegalne złomowanie auta nie pozwoli wyrejestrować samochodu w urzędzie. To samo tyczy się wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC pojazdu. Dlaczego? Ponieważ niezbędne dokumenty do tych czynności możemy uzyskać tylko i wyłącznie na stacji demontażu pojazdu.

Jakie zabrać ze sobą dokumenty?

Kolejną istotną kwestią jest zaopatrzenie się w niezbędne dokumenty tzn.:

· Dowód osobisty każdego z właścicieli;

· Faktura lub umowa kupna;

· Dowód rejestracyjny;

· Karta pojazdu (o ile została wydana);

· Tablice rejestracyjne.

Twój samochód powinien też mieć widoczny numer VIN bądź numer nadwozia. Ponadto masa auta nie może wynosić mniej niż 90% masy, która widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli jest więcej niż jeden właściciel samochodu, to wszyscy muszą być obecni podczas złomowania auta lub wyrazić pisemną zgodę.

Jakie formalności wiążą się ze złomowaniem samochodu i co zrobić po kasacji?

Jeśli zapadła decyzja o kasacji a wybrana stacja demontażu samochodów zdecyduje się na zezłomowanie pojazdu, podpisana zostanie, wobec tego umowa kupna-sprzedaży. W przypadku, gdy właścicielem jest osoba zmarła, niezbędne jest dostarczenie aktu zgonu oraz pisma sądowego orzekającego o przekazaniu spadku na kolejnego właściciela.

Po zakończeniu złomowania samochodu dopełnione zostaną formalności tzn. unieważniona zostanie karta pojazdu, a także dowód i tablice rejestracyjne. Następnie właściciel stacji demontażu pojazdów wyda oświadczenie o ich unieważnieniu oraz zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie samochodu (w trzech egzemplarzach). Egzemplarz wydawany jest dla właściciela pojazdu i właściciela stacji oraz do celu wyrejestrowania samochodu w miejscowym wydziale komunikacji. Właściciel samochodu ma 30 dni (liczone od daty zezłomowania) na złożenie tych dokumentów oraz wniosku o wyrejestrowanie auta.

Warto również zgłosić ubezpieczalni, że pojazd został zezłomowany, aby nie została naliczona składka OC na następny rok. Ponadto, jeśli poinformujesz ubezpieczalnie o fakcie wykonania kasacji, to masz szansę uzyskać zwrot za niewykorzystanie składki za okres od dnia zezłomowania pojazdu do dnia trwania ubezpieczenia.

Ile możesz dostać za zezłomowanie pojazdu?

Każda firma ustala własny sposób wyceny, który uzależniony jest od paru czynników. Natomiast zazwyczaj jest to kwota kilkuset złotych za oddane części. W przypadku, jeśli auto waży mniej niż wymagane 90% wagi, stacja może pobrać minimalną opłatę, którą należy uregulować

Call Now Button